Емоційний інтелект – це один з найважливіших факторів гармонійного розвитку дитини. Спочатку дитина пізнає себе відносно світу, а потім вже світ відносно себе. Ключовими поняттями такого розвитку є сенсорні відчуття, почуття власного тіла як опори та емоційна регуляція.
Розвиток здійснюється з точки опори та спокою. Розуміння своїх емоцій та здатність їх регулювати наразі стає запорукою ефективного навчання, успішної комунікації і цілісного здоров’я.
Страх є базовою емоцією дитини, яка фізіологічно з’являється ще в період внутрішньоутробного розвитку. Інстинктивно страх захищає нас від небезпеки. Завдяки цій захисній функції ми реагуємо на погрозу, це дає здатність діяти та піклуватися про свою безпеку. Але коли реально нашому життю нічого не погрожує страх стає перешкодою. Це заважає розвиватися, рухатися, діяти та в тривалій перспективі значно погіршується здоров’я та розумові здібності.
Для дитини відчувати страх – це нормально. В неї ще немає дорослого уявлення про світ і таким чином вона вчиться відрізняти своїх та чужих. В період 5 років розвивається магічне мислення і це впливає на розвиток уяви. Страхи стають яскравими, різнобарвними і дитина починає їх більше усвідомлювати. В цей період дуже важливим є супровід дорослого, його залученість, підтримка. Бо через дефіцит належної інформації дитина здатна фантазувати та приписувати подіям якійсь найстрашніший для неї розвиток, а також вважати себе причиною всіх процесів.
Важливо допомогти дитині називати свої емоції, диференціювати їх та адекватно виражати. Щоб це було корисно для неї та оточуючих.
Війна та діти – це несумісні поняття. Багато страхів та жахів відчуває дитина через те, що відбувається навколо неї та її сім’ї.
В цій роботі дається інструмент усвідомлення, розуміння та вираження емоції страху. Це тілесні вправи, рухи, дихання. Те, що допомагає повернути собі відчуття свого тіла та опору. Mindfulness практика концентрації та контакту з тілом. Спостереження та усвідомлення, що зі мною відбувається і як я можу собі допомогти. Все це в комплексі формує впевненість у собі, довіру, почуття безпеки та захищеності. А також дає змогу в моменті відреагувати на емоційний стан, випустити страх з тіла. Таким чином, це має сприятливий вплив на здоров’я дитини. І формує міцний фундамент для подальшого розвитку.
Немає коментарів:
Дописати коментар